Založ si blog

Obhajoba záujmov USA

Transatlantická dohoda o obchodnom a investičnom partnerstve medzi USA a EÚ (TTIP) je nepochybne najdôležitejšou medzinárodnou zmluvou v súčasnom období, ktorá ovplyvní život stoviek miliónov ľudí. To je hlavný dôvod, prečo sa politici tak úpenlivo starajú, aby o nej hovorili čo najmenej. Čím viac sa totiž o nej vie, tým väčší odpor proti nej narastá.

Poslanec Európskeho parlamentu, skrachovanej SDKU Ivan Štefanec ako „odborník“ na všetko, nás pred rokmi so svojimi „spolubojovníkmi“ presviedčal, že vstup do EÚ a NATO je pre Slovensko maximálne výhodný a je zárukou našej bezpečnosti a prosperity. Uverili a naleteli sme! Po rokoch zisťujeme, že byrokratický aparát v Bruseli pri riešení problémov nerešpektuje suverenitu a národné záujmy jednotlivých členských štátov a trestuhodne zlyháva pri mimoriadne závažných problémoch. V ostatnej dobe najmä pri riešení utečeneckej krízy, a pokiaľ ide o NATO, tak jeho krvilačnými rozhodnutiami priamo ohrozuje našu bezpečnosť a mier vo svete.

V denníku Pravda 10. novembra, sa opäť pokúsil našu verejnosť demagogicky presvedčiť, o výhodnosti zmluvy medzi USA a EÚ. On ako verný služobník politických špičiek USA a EÚ sa spolu s nimi pokúšajú nahovoriť verejnosti, aké obrovské výhody Transatlantická dohoda pre ľudí v Európe prinesie. Sľubujú hospodársky rast, zvýšenie exportu, väčšiu zamestnanosť a odstránenie obchodných bariér. A práve tu je začiatok neuveriteľne veľkého klamstva a podvodu! Dohoda totiž obsahuje mechanizmus, pod názvom „Urovnávanie sporov medzi štátmi a investormi“, známi pod skratkou ISDS. To v praxi znamená, že nadnárodné korporácie majú získať právo, na súdoch žalovať vlády, ktoré nebudú uprednostňovať biznis pred ochranou vlastných občanov, ktoré by bránili napr. ťažbe nerastných surovín v chránených oblastiach, banky by sa mohli brániť proti pokusom o finančnú reguláciu, vlády by nedokázali ochrániť nefajčiarov proti tabakovým spoločnostiam a pod. ISDS by poskytol nadnárodným korporáciám bezprecedentné privilégiá a práva pri formulovaní a pripomienkovaní európskej legislatívy, týkajúcej sa napríklad potravinovej bezpečnosti, environmentálnych štandardov, práv spotrebiteľov a podobne. Mohli by zažalovať všetko, o čom by usúdili, že ohrozuje „voľný obchod“ a tvorbu ich ziskov.

V praxi to znamená, že nadnárodné korporácie by získali také práva, ktoré by jednotlivé štáty doslova zotročili. Táto klauzula umožní medzinárodným firmám poraziť na súdoch štáty snažiace sa ochrániť svojich občanov pred praktikami biznisu, ktoré ich poškodzujú. To je jeden z dôvodov prečo britský publicista George Monbiot nazval TTIP v denníku The Guardian „otvoreným útokom na demokraciu“.

Situácia veľmi pripomína prípravu Multilaterálnej dohody o investíciách (MAI) v rokoch 1997 – 1998, ktorá mala prisúdiť nadnárodným korporáciám všetky práva a štátom všetky povinnosti voči nim. Keď návrh textu MAI sa prostredníctvom internetu dostal na verejnosť, viedlo to k takému obrovskému odporu, že svetové politické a finančné kruhy boli prinútené dohodu stiahnuť. Dnes sa o to pokúšajú opäť, ibaže v ďaleko rafinovanejšej podobe.

Po zverejnení sporného textu (ISDS) sa v Európe zdvihla obrovská vlna nespokojnosti, ktorá neustále narastá. Vyše 200 občianskych združení, medzi ktorými sú ľudskoprávne, environmentálne, odborárske a charitatívne organizácie požiadali listom európskych a amerických vyjednávačov, aby bol ISDS z konečného textu zmluvy odstránený. Známa česká ekonómka Ilona Švihlíková dokonca označila Transatlantickú dohodu za „najväčšie nebezpečenstvo“, ktoré povedie k „ovládnutiu celej Európy americkými korporáciami“. Podľa nej je už najvyšší čas priznať, že „EÚ je neoliberálny projekt, ktorý slúži záujmom nadnárodných korporácií“.

 TTIP, je obrovskou hrozbou nie len pre potravinárstvo, kozmetiku, alebo zdravie našich občanov, ale aj pre najdôležitejšie ekonomické a sociálne ukazovatele akými sú zamestnanosť, mzdy, sociálne istoty, hospodársky rast a pod. Dôvodov je viacero, ale mnohé skutočnosti zmluvy sú dôsledne utajované!

Európa má ďaleko vyššie sociálne, zdravotné a enviromentálne štandardy ako USA. Stačí pripomenúť, že napr. 70% amerických potravín obsahuje geneticky modifikované potraviny. 40% obsahuje chemikálie, ktoré narúšajú ľudský hormonálny systém. Viac ako 90% hovädzieho mäsa je vyprodukované pomocou rastových hormónov, ktoré môžu spôsobovať rakovinu a pod. O tom však špičkoví politici EÚ, vrátane  euro poslanca Štefanca dôsledne mlčia! Na úkor vlastných občanov preferujú záujmy USA. Vehementne naliehajú, aby dohoda bola čím skôr podpísaná, čo by umožnilo Európsky priestor zahltiť šmejdom a zdraviu škodlivými potravinami z USA. Navyše, nadnárodné korporácie by nás úplne legálne v súlade so zmluvou mohli vo vlastnej domovine beztrestne zotročovať!

TTIP je pokusom o americkú dominanciu v Európe. Potvrdil to i štátny tajomník MZV SR Peter Burian, ktorý na uzavretom seminári pre riadiacich pracovníkov ministerstiev v septembri minulého roka povedal, že TTIP je v skutočnosti viac ako obchodná zmluva, je to „ekonomické NATO, ktoré posilní našu politickú väzbu so Spojenými štátmi“.

Taká je teda skutočná pravda! Pán Štefanec, poslanec Európskeho parlamentu za stranu, ktorá už prakticky na našej politickej scéne nič neznamená, v záujme udržania si vlastného, výhodného a dobre plateného postavenia nie je obhajcom našich národných a štátnych  záujmov, ale záujmov USA.

Bohatstvo a kariéra im zatienili rozum

12.12.2016

Je všeobecne známe, že nedávno zosnulý Fidel Castro bol niečím viac ako len slávnym kubánskym revolucionárom. Bol celkom oprávnene medzinárodne uznávanou autoritou, čo pri jeho úmrtí otvorene viac »

Učiť sa pravde, žiť v pravde a za ňu i bojovať

25.11.2016

Prostredníctvom denníka Pravda z 8.11. tohto roka, pod názvom „Festival slobody ukazuje na čas neslobody,“ sa široká čitateľská verejnosť dozvedela o iniciatíve Ústavu pamäti národa - viac »

Kolaborácia s USA

29.07.2016

Nedá mi nereagovať na príspevok Martina Blaškoviča, študenta vojnových štúdií na Kings college Londýn, uverejnený v denníku Pravda 28.7.2016 pod názvom „Sankcie ako prevencia eskalácie.“ viac »

Švédsko, vypálené auto, zhorené auto, polícia, vyšetrovanie

Švédsky expert: Viac migrantov neznamená viac zločinu

23.02.2017 08:00

Na víkendové tvrdenia amerického prezidenta Donalda Trumpa reagoval profesor kriminológie na Štokholmskej univerzite, Jerzy Sarnecki,

Abdulchakim Ismailov

Ruskí armádni adepti budú nacvičovať útok na Reichstag

23.02.2017 07:56

Model budovy berlínskeho Ríšskeho snemu (Reichstagu) má poslúžiť ako jeden z cieľov, na ktorom ruskí adepti vojenského remeslá budú nacvičovať správanie sa vojaka v útoku.

bratislavský summit, Alexis Tsipras

Lagardeová požaduje od Grécka ďalšie reformy, od veriteľov čas

23.02.2017 07:38

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová ocenila pokrok Grécka vo finančnej kríze a jeho ochotu k reformám.

Stalin Joseph

Ingušský parlament schválil zákaz velebenia Stalina

23.02.2017 07:26

Zákonodarcovia v Ingušsku schválili v stredu návrh zákona, ktorým sa zakazuje glorifikácia bývalého sovietskeho vodcu Josifa Stalina.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 62
Celková čítanosť: 146549x
Priemerná čítanosť článkov: 2364x

Autor blogu

Kategórie